piatok 15. mája 2009

Tiger I final version- 1.časťStavbu som začal niekedy pred novým rokom(2009). Stavebnica je podľa mňa veľmi kvalitná. nieje to síce dragon ale mne vystačila. Vo veži je veľmi malý náznak uzáveru kanónu, a celý interiér aspoň veže by si zaslúžil doplnky. Napodoboval som pastu zimmerit pomocu tmelu miliput. Zimmerit som robil podľa návodu(takže 5mm v mierke 1:35) myslím si že je to veľa ale nechal som to tak. Aj exteriér by si zaslúžil doplnky. Aspoň blatníky a mriežky nad motory. Blatníky som musel tým pádom ztesnšiť na vyditeľných miestach. Jeden blok blatníka na pravej strane som odrezal a na iných som naznačil priestrely a trochu som ich poohýbal. Najprv som si vybral storj z normandie číslo 007, ale pri usadzovaní dekálov mi číslo na pravej strane na veži začalo protestovať. Kým som sa ho snažil usadiť, bolo tak zmäkčené že sa najprv roztrhlo a potom úplne zdeformovalo. našťastie neboli nanesené žiadne iné dekály. Preto som musel prestúpiť na inú kamufláž. Zvolil som si tigra z talianska. Kamufláž bola podobná, preto som len trochu pozmenil niektoré polia. Pri nanášaní dekálov som si už dával väčší pozor a pomocou dekálových vodičiek sadli prefekne aj na zimmerit. Stavebnica ponúka aj figúrku celkom pekne spracovanú s výberom dvoch hláv. Tvár som farbil olej.farbami, lae po niekoľko násobných nevydarených pokusoch som to vzdal a prešiel na metódu známeho modelára(JOAQUIN GARCÍA GAZQUEZ), ktorý svoj postup prezentoval v časopise MODELÁŘ 3/09. ja som postup zmelil len v pomere farieb. Kde som použil farby Vallejo (6xDark Flesh 927+3x english uniform 921+2x scarlet 817) pre ztavenie som použil veľmi nariedenú základnú zmes do ktorej som pridal 2 kvapky english uniform 921. a na zosvetlenie Sunny skin tone 845.


Nabudúce: dokončenie modelu

Panzer II Ausf.C
Na súťaži v Bratislave som si kúpil novinku Panzer II od firmy TAMIYA. Stvabenica ma velmi jemne a presne detaily a všetko do seba zapadá bez najmenších problémov. Firmy využila nové technológie, preto boli už úseky pásov presne naohýbané, čo napodobovalo previs na skutočných vozidlách. Podvozok je velmi detailný, ale pružiny a kolesá majú stopy po deliacej rovine. Vďaka úsekom pásov sa skladajú bezproblémovo. V stavebnici je aj malá časť interéru veže, spolu s peknou figúrkou. V stavebnici je aj jeden malý lept, ktorým nahrádzame ochranný plech na výfuku. Na sfarbenie som už zvykom použil farby tamiya. Použil som 4 odtine farieb: german grey+dark grey+buff+blue (7:3:2:1). ZABAHNENIE: Na znázornenie silne zablateného podvozku som použil ako prvú a podkladovú vrstvu blata zmes pigmentov P027 Light dust (10%), P029 Brick dust (30%), P028 Europe dust (40%) a zvysných 20% tvorí sádra. túto zmes nanesieme v malej vrstve. Daší krok je napodobiť ešte čerstvú hrubú vrstvu blata. na túto zmes som použil zmes z preschádzajúceho krokua pridal P034 Russian earth a vynechal Light dust. sádrou som zmes poriadne zahustil, čo pomohlo efektu. Zmes som naniesol hlavne okolo pružín a pojaazdových kolies. Ďaľším krokom bolo napodobit čerstvú vrstvu blata. Zmes je z pigmentov P028 Europe dust, P029 brick dust a P034 russian earth, túto zmes som silne zriedil pripravkom Thinner for washes a zo zmesi som potom pridal leklý syntetický lak revell 01. zmes musí byť dostatočne riedka. nanášal som ju v okolí kolies a pod blatníky. Tento krok môže modelu veľmi pomôcť, ale zároveň ho môže uplne potopiť. Takže to treba s mierou. takto zaschnutý podvozok som jemne preprášil silno rozriedeným buffom (XF-57) a flat earth (XF-52). posledným krokom bolo znázorniť špliechance na podvozku. Zmes pigmentov (hore uvedených) som zriedil vodou a nabral na štetec (musí byť konzictencie asi ako farba) a na papier prestrekol pištoľou, keď na štetci bolo zmesi "akurát" (sami poznáte koľko mu stačí) prešiel som na model. štetec "namierime" na miesto a prestriekneme pištoľou. podobne môžme napatinovať aj kolesá a pásy. Takto som napatinoval celý podvozok. Odreniny som naznačil umbrou pálenou a zosvetlenou základovou farbou.

Sd.Kfz 251/9 Ausf.D The Last Winter


Spolu s modelom od TAMIYE som kúpil aj kopu doplnkov, ako : sústruženú hlaveň od zaniknutej firmy ELEFANT, sadu leptou od firmy PART, podvozok od firmy AFV Club, pásy od firmy Hobby Boss, model sa skladal celkom dobre, ale musel som si vyrobiť časť s torznými tyčami, čo mi zabralo pár chvíľ. pri farbení som problém nemal, pokiaľ som nezačal nanášať dekály, štetcom som chcel naniesť lesklý lak iba pod dekál a tým mi zliezla farba kamufláže. Preto som musel cez bok korby prehodiť plachtu. Vybral som si model s žlto-zelenou kamuflážou,(žlatá XF-60 Dark yellow a zelená XF-5 s trochou XF-58) na ktorú mala isť pred začiatkom zimy samozrejme zimná zmytelná kamufláž. Figúrku som dostal od Riša Sobotu z KPM Žilina. Na patinu som zase použil olejovú farbu Umbru pálenú, a zosvetlenú základovku.

US. M6 Dodge Anti-tank


Stavebnica je od firmy Bílek Hobby, nieje to žiadna sláva ale ako "ukľudňujúci" model je to postačujúce. Diely su v tmavozelenej až čiernej farbe, čo mi trochu robilo problém pri lepení. Figúrka zo stavebnice je príšerná, preto som túto "príšerku" ani nepoužil. stavba prebiehala bez vážnych komplikácií. Al aj tak som doplnil pár vecí ako napríklad lano na naviják zo stavebnice Panther G 1/48 od Tamiye, alebo natiahnutá vreckovka cez sedačky, ktorá naznačuje plachtovinu natiahnutú na sedačkách ktoré sa na skutočných vozidlách nachádzali. Farbu som použil ako aj v predchádzajúcom projekte M20 armored utility car, ale s prídavkom olive green. pneumatiky si pýtajú vylepšiť. Na tomto modeli som prvý krát použil pigmenty od MIGa . Hviezdu som na prednej kapote nastriekal bielou. Odreniny znázorňuje moja obľúbená olej. farba umbra pálená.

U.S. M20 Armored utility car


Stavebnica je od firmy TAMIYA s peknými detailami, ale niektoré časti mi nepasovali dobre. Je dosť pravdepodobné, že to bolo len mojimi rukami. detaily sú na niektorých dieloch trochu hrubé napr.: ochranné rámy predných svetiel. Model má odkrytý bojový priestor, preto sa firma s interiérom vyhrala. Do krabice pribalila aj dve figúrky. vodiča a asi veliteľ posádky s ďalekohlľadom pri ksichte. figúrky majú pekné detaily, hlavne čo sa týka tvárií. Vyhadzovače na niektorých dieloch som vtdey neriešil. Vzorky kolies sú jednoducho Super, ako aj podvozok sa dá ľahko a pekne postaviť. jediná nevýhoda podvozku je, že sa nedajú otočiť predné kolesá. na pružinách je dosť viditeľná deliaca rovina, ktorú som odstránil jemným tlakom skalpelu. Na farbenie som použil farby tiež TAMIYA. na olivovú som použil takmer 4 odtiene(olivová+khaki+buff+lesklý lak) na to nasledoval lesklý lak a dekály, matný lak a začiatok patiny som zahájil technikou fading a neskôr wash. zaprášenie som prvý krát robil pomocou pištole a farby XF-57 buff. Odreniny som znázorňoval olejovou farbou umbra pálená a zosvetlenou olivovu. Hviezdu v predu som nastriekal pomocou masky Eduard, ktorú som si požičal od Peťa Bednaříka z KPM Žilina. Podložku som si vyrobil zo zmesi sádry+vody+herculesu+preosiatej hliny+rašeliny. zmes som dotónoval farbami Tamiya. a po zaschnutí som prilepil molitanovú trávu., ktorú som musel tiež dofarbovať. Základ podložky tvorí nafarbený rámček na fotky, na ktorý som umiestnil popisku, ktorá je vytlačena na priesvitnú fóliu a podstrieknutá striebornou farbou.

M4A1 Sherman 76mmModel je vo vysokej kvalite, na ktorú môžme byť u firmy DRAGON zvyknutý. Pásy bolo treba pracne začistiť, ale myslím si že ak ich dobre zlepíme tak sa im asi nevyrovná ani pohyblivé pásy.
Stavebnica má kopu pekných doplnkov ako lepty, sústružená hlaveň alebo sústružené náboje. všetko lícuje bez problémov. chyby na hotovom modeli sú spôsobené mojou "krivou" rukou.
Často som používal farby revell aqua color. na odtieň olivovej som použil Nato Olive a pruhy sú čiernou. Na zosvetlenie a utĺmenie kontrastu farieb som použil techniku fading. odreniny sú znázornené farbou tanková šedá. Hrdza je olejovou siennou pálenou. Zaprášenie je pigmentmi od firmy Tamiya. Náklad som znázornil vreckovkami napustenými rozriedeným Herculesom(disperzné lepidlo) a nafarbený khaki farbou a previazané niťou napustenou herculesom. Fľaša je z číreho rámčeku zo stabevnice, vyvrtané hrdlo do ktorého som zapichol kúsok špáradla.


Sd.Kfz 251/17 Ausf.D


Je to môj druhý model, preto aj tak vyzerá, ale beriem to tak, že každý nejak začínal. Veľa som si zo stavby nezapamätal. predsa len to bolo už dávno.
Použol som farby revell aqua color(bielu matnú a lesklú) na odreniny som použil vellejo tmavá šedá. Vtedy som prvý krát použil techniku wash a filtre. odtiene si už nepamätám.
-Pridávam (možno nekvalitné) fotky :