piatok 22. mája 2009

Zis-2 s posádkou (2.časť)

Po dlhšej prestávke som opäť pokračoval, ale pomalším tempom.
Stavba ďalej prebiehala bez vážnejšich komplikácií ale nemôžem povedať že som si stavbu užil. Stavba síce mala aj pár pekných chvíľ, ale to nemení nič na tom že som bol zo stvabnice sklamaný. Figúrky celú firmu zachránili. Ako som už spomínal figúrky majú prekrásne detaily ako tvárí tak aj póz figúr. Lepenie a čistenie ma pomaly prestalo baviť a tak som začal malovať detaily do diorámy. Stavebnica nám nabalila kopu pekných detailov ale zase s otrepamy, napr.: kopu rôznych druhov nábojov a nábojníc, ktoré stači len odvŕtať. Ďalej tam je jedna bedňa, ktorú môžeme nechať buď otvorenú alebo zatvorenú. Sú tam nejaké potraviny(chleba, a nejaká taštička so syrom???). Začal som teda malovať náboje a nábojnice. Na kúsok papierového obĺžnika som nalepil obojstrannú lepiacu pásku a na druhú stranu pásky som nalepil spodok každého náboja(viď fotky) a potom som hustou zlatou farbou revell natieral vždy iba jedným smerom. Špičky nábojov som natrel farbou revell aqua color Nato-olive. Ďalej som farbil drevenné časti farbou revell 88 na ktorú som naniesol ešte wash umbrou pálenou. Po zaschnutí emailových farieb, som natrel bedňu ruskou zelenou XF-58 a pokiaľ bola farba ešte čerstvá, som štetcom s veľmi tvrdým vlasom opatrne odúpaval farbu. Tým vznikol pekný efekt opotrebovanej bedne na náboje. Celtu prestretú cez bedňu som natrel farbou Vallejo(english uniform). Nakoniec ma omrzelo aj farbenie detailov a zase som sa pustil do lepenia. Časti, ktoré boli brúsené, alebo tmelené som natrel šttcom farbou Vallejo pre skonotrolovanie. Nakoniec som dolepil malinké detaiy.Tým sa lepenie skončilo a začína farbenie.

ZIS-2 s posádkou (1.časť)

Začal som pracovať na zaujímavej stavebnici od Ukrajinskej firmy MINIART s krásnymi a akčnými pózami figúrok. Stavebnica vyzerala na prvý pohľad veľmi lákavo a s krásnymi detailami, ale to sa zmenilo. Prvé probnlémy nastali hneď pri prvom kroku stavby. zlepeni 2 častí ramien lafety.časti k sebe vôbec nelícovali. dosť som sa ntrápil kým som dosiahol presný tvar ramien. Ďalší podobný problém som zažíval pri lepení hlavne. To sa už ale nedalo nazvať lícovanie.(viď foto) tým pádom bolo potrebné tmeliť a brúsiť do nekonečna. Ale nakoniec sa podarilo. Figúrky sú naozaj podarené, a v podstate im nič nechýba. Do hláv som navŕtal diery do ktorých som vpichol špáradlo, aby som mohol hlavu s čiapkov ľahšie malovať. Časti figúrok viac-menej sedeli na mieru ale pri dôstojníkovi som musel použiť aj trochu tmelu. Hrnčeky a misky som musel odvŕtať čo nebol pre mňa žiaden problém. Je prevda že stavebnica má pekné detaily ale priemer nám znižujú otrepy takmer na každom diely. Je to práca nazvyš a samozrejme aj skúška nervou a trasúcich sa rúk. Podklady som študoval dosť dlho, ale mal som ich málo, preto som nemohol do modelu nijak vážne zasahovať.
Pokračovanie nabudúce

Tiger I final version 3.časť (dokončenie)

Na okraje odrenín som použil olejovú farbu Neapolskú žltú. Okolo pokolopov som naznačil značné poškodenie farby, pomocou molitanu a farieb(šedej, umbry pálenej a neapolskej žltej). Figúrka je kompletne dokončená. na farbu očí som použil bielu olejovú s trochou pleťovej, pri olej. farbách mám pocit väčšej istoty a dlhšie zasychajú, preto sa dá aj na druhý ďeň nejaká ta chybyčka opraviť. Zreničky som nafarbil iba malou bodkou do takmer stredu oka umbrou pálenou.Vlasy sú farbené hnedou tamiyou. Čiapka je nafarbeá tankovou šedou a šilt čiernou s kvapkou leslého laku. Na krku má zavesený železný kríž, ten som maloval najprv striebornou revell a neskôr som sa snažil do kríža namalovať čierne polia. Tým sa moja práca na figúrke skončila. Ďalej som pokračoval hrdzavými stekancami na vybraných miestach siennou pálenou rozmývanou riedidlom white spirit. Zaprášenie na kolesách a podvozku som napodobil veľmi zriedenou XF-57 Buff. Neskoôr som na nich napodobil špliechance a cákance blata, pomocou prestriekavanie štetca namočenéhov zmesi pigmentov. Anténa je z vytiahnutého rámčeku a plachta v modrej farbe na zadnej časti veže je z cigaretového papieriku nafarbeného modrou farbou revell 56. Po dlhom presviedčaní kolegov z kubu a z modelfóra som nakoniec dal dole "maskovanie" hlavne. Musel som teda opraviť pokazenú kamufláž a ešte aj obrúsiť hlaveň do pekného oblého tvaru. Hlaveň som nastriekal opäť žltou, hnedou a nakoniec zelenou. Neskôr lesklým lakom a nakoniec aj matným a pridal pár odrenín.
Stavbu som si vychutnával po celý čas, ale časté chyby väčšinou spôsobené mojou vinou mi to vôbec neuľahčovali. Ale ako vravia všetci okol mňa : ,,človek sa učí z vlastných chýb" .

Tiger I final version - 2.časť

Po dlhom cca 2 mesačnom čakaní na doplnky na tigra (mriežky nad vetracie otvory motorov) od firmy Eduard, ktoré nakoniec ani neprišli dodnes (to je spolahlivosť obchodníkov). preto som sa rozhodol dokončiť model bez doplnkov a kúpim si ich až na Modellbrno 2009 a možno raz pridám na model. Hrdzavé miesta (výfuky, náhradné články pásov, ...)som napodoboval pomocou pigmentov od firmy TAMIYA. Hlaveň mi tošku "ušla" takže nebola úplne na 100% nalícovaná, preto som musel vymyslieť niečo, čo by to ako-tak zamaskovalo. Vymyslel som možno nové nikdy nepoužívané maskovanie hlavne. Obväz som obmotal okolo hlavne a na 2.miestach pevne priviazal, a nafarbil tmavšou zelenou ako na tanku a pridal som aj pole hnedej. preto maskovanie funguje tak ako má. Chcel som pridať aj pár vetvičiek, ale som ich spracoval tak že to nebolo dosť dobré pre moju tvrdohlavú hlavu, tak som ich tam nedal. Na odlúpnutých miestach zimmeritu bývala väčšinou základová farba. Snažil som sa ju čo najvernejšie namiešať z odtieňov revell. Podvozok s kolesami som patinoval pigmentami od miga podobným spôsobom ako na Panzer II. Podvozok čaká v poslednej fáze ešte zaprášenie buffom a naznačenie vlhkých miest na kolesách mixom leslého laku a ztmaveného odtieňa buff. Odreniny sú zatiaľ v prvej fáze, čiže tmavé odreniny na trochu "zarezlý" kov. použil som na to Umbru pálenú. v dalšej fáze budem napodobovať okraje odrenín svetlým odteiňom žltej.


DOKONČENIE NABUDÚCE.