Neskôr som sa venoval už len figúrkam. Tváre som začal malovať pleťovími odtieňmi približne v pomere 3xenglish uniform 921 + 3x dark flesh 927 + 1x scarlet 817 + 1x skin tone 815 s prídavkom buď scarlet 817, Buff 976 alebo sunny skin tone 843 v rôznom pomere, aby každá figúrka mala iný odtieň pleti. Pre tieňovanie pleti u všetkých figúrok som použil základ do ktorého som pridal cca 30% na viac english uniform a 10% scarlet. Pre zosvetlenie som použil základ s prídavkom buff a skin tone. Takto som to nechal vyschnúť a za ten čas som sa venoval modelu. Na začiatok som začal pracovať na odreninách. Skúšal som odreniny hnedo-čiernou farbou, ale boli veľmi nevýrazné, preto som ich spravil len veľmi málo. Zobral som základovú farbu (XF-58) a do nej primiešal bielu. Tým som spravil odreniny, ale iba na niektorých miestach a hlavne jemné linky okolo každej tmavo hnedej odrenine. Celý model som potom zalakoval matným lakom. Na druhý deň som pokračoval zablatením pomocou pigmentov nasucho nanášaných na najnižšie položené miesta podvozku P028 Europe dust a P029 Brick dust a zafixoval som ich červeným riedidlom od MIGa. Túto zmes som použil aj na figúrky tiež rovnykým spôsobom nanášania a fixovania. Tieňovanie figúrok som vytváral iba na tých najtmavších miestach a záhyboch. podložku som ešte pár ktrát prelakoval matným lakom a nakonci hlavne som pigmentom od Tamiye naznačil "začmudenie". Na uzávere som vyleštil grafit a kolesá s ramenami lafety zapigmentoval podobným spôsobom ako na modeli a figúrkach. Tým sa práca na modeli skončila. Prilepil som model o podložku a už som sa venoval len figúrkam. Dokončoval som tedu už len tváre a čiapky. Podľa návodu boli čiapky khaki zvonku a zvnútra šedé. Khaki som použil Tamiyu a šedé vnútro napodobuje Vallejo Dark sea grey s maličkou kvapkou U.S. Olive z rady Panzer Aces. Nakoniec som maloval oči. ,,Bielko" tvorí oejová farba titanová biela s trochou farby Flesh. Sú malované štetcom 0/5 a každá figúrka ich má inak veľké aby sa na seba veľmi nepodobali. Zrenice sú maľované iba dvoma odtieňmi: Umbra pálená a Pruská modrá.
pondelok 29. júna 2009
Zis-2 s posádkou (5.časť)
Na ModellBrne som pokúpil veľa užitočných pomôcok a zobár doplnkov, ktoré som hneď na druhý deň použil a vyskúšal na dioráme. Hneď som teda prilepil pár chumáčov trávy rôznych odtieňov od firmy Green line a ďaľej som pokračoval doplnením fľaškou od firmy Plusmodel.
streda 17. júna 2009
Zis-2 s posádkou (4.časť)
Po malej prestávke (príprava modelu na ModellBrno) som sa pustil do figúrok. Nastriekal som ich farbou khaki XF-49. Farbu som nechal zaschnúť, a za ten čas som sa začal venovať modelu a podložke. Model som nastriekal leskýlm lakom a na štít kanónu som použil techniku fading a neskôr na celý model wash čiernou. Na druhý deň som rozmýšlal ako model ešte viac zvýrazniť a ,,vysunúť" z monotónosti. V ten večer som listoval v časopise Modelář a našiel som modelára Maria Eens ako na modely Sd.Kfz 11 používa techniku dry-brush. Po tento čas som nikdy túto techniku nepoužil na samotnom modely, iba sem-tam na figúrkach a nejakých plachtách. Nakoniec som ju vyskúšal a s výsledkom som bol nadmieru spokojný. Použil som naň bielou zosvetlenú základnú farbu. Model som odložil a ďaľej som sa venoval podložke. Bude to v podstate moja 4 podložka. V minulej časti som popisoval, ako som sa pomaly dostával ku zakladnému vzhľadu. Ďaľej som teda pokračoval vyvŕtaním dier pre zapustenie dvoch ,,konárov", ktoré držia daľší konár na ktorom je zavesený kotlík. Pod kotíkom som znázornil ohnisko. vetvičky som napodobil nejakou zosušenou rastlinou, ktorú som našiel na záhrade. nalámal som ich na malé kúsky ale nefarbil. trchu som ich pištoľou preprášil čiernou a to aj pod celým ohniskom, takto som ich zlepil sekudovým lepidlom a neskôr prilepil k podložke. Okolo celého ohniska a aj pod ním som jemne nasypal čierny pigment a zapustil som doň čiernu farbu rozriedenú prípravkom Thinner for washes od firmy MIG. Ešte keď bol pigment vlhký som na štetec nabral biely pigment a jemne z vrchu poprášil, tým vznikol veľmi pekný efekt popola. Celé som to ešte raz zafixoval pripravkom TFW. Žhavé uhlíky som naznačil jasne oranžovou farbou. Len ohniskom som stratil dva dni práce. Neskôr som začal rozmýšlať ako ešte oživiť podložku...Napadlo mam že všade okolo nás sú malé, ale aj veľke kamene. Tak som teda zobral viacero odtieňov šedej a malým štetcom som začal malovať. Podložka tým úplne ožila. Nechal som to už teda tak a začal som malovať figúrky. Ale iba na začiatok sa mi podarilo namalovať a vytieňovať čižmy. Použil som ako základ farbu Vallejo Black-grey, a tiene som vytvoril čiernou Tamiyou.
štvrtok 11. júna 2009
Zis-2 s posádkou (3.časť)
Začal som teda prípravou na striekanie. kolesá som napichol na špáradlá a zo zvyšného rámčeku som vytvoril "stojan", ktorý je v rovnakej výške ako kolesá. Týmto spôsobom som zaistil nepoškodenie častí modelu, ktoré sa nachádzali v úrovni kolies. Strieakť sa mi veru nechcelo tak som začal pracovať na podložke. na internete som našiel fotku (viď obrázok-hore) kde je Zis-2 umiestnený v nejakom nižšom zákope na vrcholku kopca. Vnuklo mi to myšlienku o mojej budúcej dioráme. Zo sadro-kartonu som na lupienkovej pílke vyrezal obdĺžnik s oblými hranami. všetky hrany a boky som vybrúsil a celý podstavec som zalakoval auto-lakom. Na vrchnú plochu som naniesol sádru. Pomocou sklenenej doštičky som urobil menšiu hrádzu, aby na už pripravený podklad nestiekla daľšia sádra, ktorú som spravil hustú,aby sa dala lepšie formovať už na konečný tvar budúceho zákopu. Po vytvrdnutí som sklíčko opatrne odsránil a hladkú plochu steny zákopu som natrel disperzným lepidlom a nalepil malé hranoly z narezaných krbových zápalok. podpery sú z narezaného špáradla, zapustené do podložky. Neskôr som disperzným lepidlom natrel celú plochu zákopu aj s plochou ktorá znázorňuje sklon na vrchole kopca. Posypal som všetko preosiatou hlinou a malými kamienkami. Celé som to ešte raz prestriekal auto-lakom v spreji a nechal vyschnúť. Celé som to nastriekal zmesou XF-52 flat earth s trochou XF-64 red brown. Na niektoré miesta som naniesol disperzné lepidlo a posypal trávou, ktorú som ešte dodatočne farbil tmavšímy odtieňmi zelenej. Tam kde farba nebola som prepášil veľmi zriedenou zmesou XF-57 Buff s XF-flat earth. Na daľší deň som sa predsa len pustil do striekania modelu. model som aj s figúrkami nastriekal zakladovým odtieňom a po vyschnutí som kanón nastriekal farbou XF-58 olive green s kvapkou XF-57 Buff.
Prihlásiť na odber:
Príspevky (Atom)